Гъвкавостта далеч не е най-важното при практикуването на йога и сигурно сте чували много пъти, че не е нужно да сме много гъвкави, за да сме добри в практиката. И все пак e важно да знаем повече за нея, тъй като това може да ни помогне в усъвършенстването ни в йога. Увеличената гъвкавост може да бъде от огромна полза, защото подобрява здравето на ставите. Гъвкавостта е специфична за всяка една от отделните стави, така че е възможно да има някои стави и мускулни групи, които са по-подвижни и гъвкави, докато други са стегнати.
Различни фактори влияят на гъвкавостта, включително генетика, възраст, пол и други. Подобряването на гъвкавостта е постепенен процес, който изисква редовна практика и отдаденост от страна на ученика. Благодарение на някои определени йога асани можем да насърчим удължаването и освобождаването на мускулите ни и по този начин с времето да постигнем по-голяма гъвкавост. Ще споделя с вас пет от тези асани, които са ми помогнали най-много и се надявам да откриете нещо и за себе си в тях.
1. Йога асана гълъб (Eka Pada Rajakapotasana)
Една от най-добрите пози за отваряне на бедрата е позата гълъб. Тя набляга на три главни части – външната част на бедрата, вътрешната част на бедрото и тазобедреният флексор.
Целта на асаната е да намали и потенциално да премахне стягането и напрежението в областта на тазобедрената става. Препоръчително е за всеки от нас, който е в седнало положение през по-голямата част от деня да практикува тази поза ежедневно. При правилно изпълнение тя може да спомогне много за увеличаването на гъвкавостта ни.
2. Йога асана пеперуда (Baddha Konasana)
Позата пеперуда е заземяваща поза и можем да я приложим в началото или края на практиката ни или непосредстявено преди медитация. Положението на краката по време на позата напомня за разтворени криле на пеперуда и за това се нарича по този начин. Асаната ни дава възможност за хубаво разстягане на вътрешните бедра, слабините и коленете. При редовна практика се подобрява гъвкавостта в областта на слабините и бедрата. Именно подобряването на гъвкавостта в тези участаци на тялото е важна, ако искаме да се подготвим за медитативните пози и стоенето в тях повече време.
3. Наклон напред в изправено положение или Утанасана (Uttanasana)
Наклонът напред в изправено положение е една от много важните пози за придобиване на повече гъвкавост. Лично аз практикувам асаната изключително интензивно, тъй като е доста често срещана във виняса флоу. Позата разстяга много добре тазобедрените стави, прасците и бедрата. Огъването на гръбначния стълб, което се получава при изпълнение на позата означава, че се създава пространство между всеки прешлен, а това от своя страна увеличава кръвообращението около гръбначния мозък, подхранва нервите и поддържа гръбнака силен и еластичен.
4. Йога асана котка и крава (Marjaryasana-Bitilasana)
Една от важните пози за развиване на гъвкавост в гръбначния стълб е позата котка и крава. В много от практиките, на които ходя това е една от първите асани, тъй като благодарение на нея се раздвижваме и събуждаме енергията вътре в нас. Движението на гръбначния стълб плавно премахва запушванията и по този начин праната се движи по-лесно. Потокът на енергията помага за поддържане на гръбначния стълб. Раздвижването, което се получава по време на практикуване на асаната, позволява да преминете към по-сложни пози.
5. Седнал наклон напред или Пашчимотанасана (Paschimottanasana)
Многое важно да знаете, че както всичко останало в йога, по време на тази поза не трябва да се насилвате и да стигате, само до там, докъдето е удобно. Тази асана позволява на цялото тяло да се разтегне много добре. Пашчимотанасана обикновенно се изпълнява в края на йога практиката, тъй като сгъването напред не идва лесно и тялото трябва да се отвори първо, преди да се опита тази асана.
Даниела Чунчукова се занимава с маркетинг и реклама и е създателка на йога блога www.ombyd.com. Тя се занимава с йога от 2017 година и от тогава възприятието ѝ към света се променя напълно, което я кара да създаде блога, защото иска да сподели с повече хора в България за своя йога път и да ги насърчи да пробват и те. Обича книгите и в свободното си време чете за теми като йога, аюрведа, духовен живот и източна култура.
Вашият коментар